Založ si blog

Slováci Slovákom: Domov je všade, kde máš zubnú kefku

,,Vitaj doma,“ povedal mi jeden z divadelníkov, keď ma stretol vo dverách divadelného klubu. Pobozkali sme sa, vyobjímali a mne jeho pozdrav rezonoval v hlave celý večer. Keď prídete na Vojvodinu raz, vrátite sa. Je to ako tetovanie. Nikto neskončí len pri jednom.

Seminár Píšeš? Píšem! oslavoval v lete deviate narodeniny a jeho mladší súrodenec Poď sa vypísať! má dnes dva roky. Blogeri, dramatici, muzikanti a filmári sa po horúcom lete vrátili do vymrznutej vojvodinskej Pivnice, aby vytvárali texty, ktoré nikdy predtým nerobili. Od študentov medicíny, cez pekárov a obuvníkov, až po muzikálových hercov – každý z nich si chcel skúsiť, aké to je v noci nespať, dumať nad postavamia vytvárať reálne príbehy na ešte reálnejšie témy.

Slovenská menšina v Srbsku je zvláštny úkaz. 60-tisíc Slovákov žijúcich na Vojvodine je presiaknutých kultúrou a láskou k umeniu. Nájdete tu známych insitných maliarov, zvláštnych naturálnych poetov, aj talentovaných divadelníkov, ktorí s otvorenou náručou aj hlavou vítajú každého, kto ich túži niečo naučiť.

Počas celého týždňa si budete môcť na tomto blogu čítať výtvory mladých autorov prózy, ktorí vystúpili zo svojej komfortnej zóny a vytvárali na seminári Poď sa vypísať! dialogické poviedky prvýkrát v živote.

Žijeme v dobe komunikácie. Všetci, ktorí tvrdia, že sa spolu ľudia už nerozprávajú, sa fatálne mýlia. Zmenilo sa iba médium, cez ktoré to robia. Koľko máte komunikátorov vo svojom mobile? Koľko mailov vám denne príde? Celé dni nerobíme nič iné, než že spolu komunikujeme.

Napísať dobrý dialóg nie je jednoduché ani pre skúsených autorov, o to radšej som, že sa toho účastníci nezľakli a vy si tak budete môcť prečítať o súrodencoch, ktorí pomáhajú rodičom so zločinom, o vážnom rozhovore detí v maternici, o dokonalom prvom rande, alebo o rodičoch, ktorí podvádzajú svojich partnerov, svoje deti, aj seba.

Pohodlne sa usaďte, uvarte si šálku čaju a pohrúžte sa do príbehov mladých ľudí, ktorí pochopili, že rozprávať sa s niekým je tá najprirodzenejšia vlastnosť našej generácie.

,,Vitaj doma,“ povedal mi jeden z divadelníkov, keď ma stretol vo dverách divadelného klubu.
,,Ďakujem,“ povedala som a položila som si zubnú kefku do pivového pohára stojaceho na bare.

Nechcem opustiť domov – deň 2.

08.01.2023

Prvé ráno v Srbsku je vždy magické. Je tu niečo, čo nikde inde nezažijete: Človečina. A únava. Po prerozprávanej noci nastáva desivé ráno. Všetci zrazu vyzeráme ako strašidlá z animovaných filmov. Čo iné čakáme po 4 hodinách spánku? Aj keď sme na tom tak boli len niektorí. Iní dodržali 3 hodinové meškanie. Veď ak chceme byť pekní, musíme spať. Hneď po [...]

. . . ako na Vianoce! Deň 1.

07.01.2023

Po ceste autom, kedy sme sa niekoľkokrát mentálne opustili, sme sa ocitli v Pivnici. V krásnom divadle Janka Čemana. Po dvoch náročných rokoch plných zhasnutých reflektorov, tiež po dosiahnutí nových a krajších svietiel pre umenie, som sa znova ocitla v tomto divadle. Preto som nadšená, keď vidím, že v našej dolnej domovine sa obnovuje Malý seminár. Alebo ak chcete – [...]

SOBOTA – Bude nám chýbať. .. .

23.08.2022

Je to tu! Náš posledný deň. Dúfali sme, že nepríde. Myšlienka odchodu od rodiny nikdy nie je príjemná. Hlavne v prípade, keď vieme, že sa stretneme až o rok. Na tomto seminári nám chýbala len jedna vec. Spánok. Ale pár dní sa to dá vydržať, nie? Inak sme mali všetko. Všetci sme si mysleli, že keď sa seminár presťahoval, už to nebude ten domov. Ale mýlili sme sa. [...]

Credit Suisse, UBS

Padli banky. Heger vysvetľuje, či sa Slováci majú obávať o vklady

24.03.2023 11:03

V USA zbankrotovala banka Silicon Valley Bank, vo Švajčiarsku zase Credit Suisse preberie finančný dom UBS. Mali by sa Slováci obávať o vklady?

spravodlivosť, váhy

Advokáti vítajú, že vláda odobrila novelu Trestného zákona, majú však výhrady

24.03.2023 10:32

Novela kladie okrem iného dôraz na ukladanie alternatívnych trestov.

Eduard Heger

Heger: Slovensko je pripravené poskytnúť svoje kapacity na výrobu munície

24.03.2023 09:54

Heger podčiarkol, že naša susedná krajina potrebuje muníciu rýchlo, pretože čelí veľkej ofenzíve zo strany Ruska.

Spojené voľby do regionálnych samospráv 2022

Prieskum: Voľby by vyhral Smer. Do parlamentu by sa dostalo osem strán

24.03.2023 09:19, aktualizované: 10:13

Ochotu zúčastniť sa na parlamentných voľbách deklarovalo 59 percent opýtaných.

Píšeš? Píšem!

Celý svet hrá divadlo! Ale my to robíme dobre a radi :-) #slovacislovakom facebook.com/PisesPisem www.instagram.com/pisespisems…

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 26635x
Priemerná čítanosť článkov: 1567x

Autor blogu