Založ si blog

Denník divadelníkov: Vojvodinský stroj času

Kedy naposledy ste videli fakt dobré detské divadlo? Ja včera. Dokonca dve predstavenia, ktoré vznikli za šialených podmienok v priebehu 4 dní – s deťmi, ktoré sa navzájom nepoznali, boli v rôznych vekových kategóriách a pri niektorých sa bojovalo s jazykovou bariérou.

Pod vedením Emy Kristofovej a Majky Knoppovej vznikla v dielni detského divadla taká adaptácia na Denník princeznej, akú by si prialo mať v repertoári nejedno profesionálne divadlo. Každý, kto niekedy v živote pracoval s deťmi od 4 do 6 rokov, si dokáže predstaviť, koľko toho lektorky museli zvládnuť, aby desať rozjašených sbrských detičiek naučili texty, pohyb po javisku a zbavili ich trémy z publika.

Keď už som si myslela, že to nemôže byť lepšie, prišiel Cyril Páriš s divadlom poézie, ktoré bolo remeselne a autorsky tak premakané, že som mala pocit, že sa nachádzam v dimenzii medziriadkového humoru. Cyro sa 12 rokov pohybuje v školstve a ja vždy, keď sa na týchto lektorov pozriem, vravím si, že všetky deti, ktoré im rodičia v dobrej viere zveria do rúk, musia byť nadšené. Spomínate si na svojich pedagógov? Ja hej, na ZUŠke som mala učiteľku klavíra, ktorá nado mnou stála a jedávala kyslú smotanu s rožkom, ktorý mi drobila na kladky.

Streetartová spraycan dielňa pohltila mnohých účastníkov semináru, lebo keď vám dá niekto do ruky sprej s farbou, chcete niečo pomaľovať. Lektor Janko Vajdička to veľmi dobre vie, preto sa farby v spreji dostali do rúk deťom, ktoré ešte nevedia rozprávať, aj dospelým, ktorým po tomto zážitku úplne došli slová. V tomto je tá Vojvodina neuveriteľne pokroková – keď sme prišli s nápadom pomaľovať graffittami fasádu divadla, prikývli s nadšením. Nikto dôveru miestnych nechcel sklamať, tak sa na divadle objavili najstaršie folklórne vzory z krojov, ktoré na nej ostanú navždy. A v našich predstavách navždy ostane lektor pohybového divadla Janko Marcinek, ktorý sa štveral na lešenie spôsobom, po ktorom ho už jeho zverenci skutočne nemohli brať vážne. (Video nájdete na našej facebookovej fanpage, pozerajte ho len s dospelým dozorom.)

Štvrtou dielňou, ktorá včera absolvovala svoj výstup, bola dielňa fotografie. Pod vedením všetkými milovaného Dušana Heina vznikli fotky tak skvelé, že vám už teraz môžem sľúbiť, že o nich budete ešte veľa počuť. Partia talentovaných mladých ľudí tvorila obsahové príbehy tak nenápadne, že sa na výstave všetci účastníci semináru nestíhali čudovať, kedy a ako bola ich tvár zvečnená v emócii, ktorú práve prežívali. Náš instagram je dôkazom, že #slovacislovakom naozaj priniesli niečo hodné národnej hrdosti.

Témou všetkých dielní bol čas. A ten, ktorý som tu ja počas tohto týždňa strávila, rozhodne nebol premárnený. Neviete, koľko talentovaných umelcov na Slovensku v skutočnosti máme, kým s nimi nevycestujete za hranice – fyzické i mentálne. Nielen, že sú schopní na úrovni pracovať v náročných podmienkach, ale sú aj schopní viesť tímy detí a mladých ľudí, pre ktorých je umenie odpoveďou na množstvo dôležitých životných otázok.

Možno je to práve tým, ako to vzniká. Keď sa 30 ľudí sprchuje v jednej kúpeľni, nasiaknu všeličím. Hlavne asi nasiaknu jeden druhým a keď už máte na sebe všetky tie pachy, dokážete lepšie rozumieť ich nositeľom.

Som rada, že som bola v správnom čase na správnom mieste s tými najsprávnejšími ľuďmi.

Vidíme sa zasa o rok, Vojvodina.

Moon

SOBOTA – Bude nám chýbať. .. .

23.08.2022

Je to tu! Náš posledný deň. Dúfali sme, že nepríde. Myšlienka odchodu od rodiny nikdy nie je príjemná. Hlavne v prípade, keď vieme, že sa stretneme až o rok. Na tomto seminári nám chýbala len jedna vec. Spánok. Ale pár dní sa to dá vydržať, nie? Inak sme mali všetko. Všetci sme si mysleli, že keď sa seminár presťahoval, už to nebude ten domov. Ale mýlili sme sa. [...]

PIATOK – Spíme v kaviarni so žabou na rukách

23.08.2022

Aj ďalšie dielne už majú odprezentované svoje projekty. Pomaly končíme. Či chceme, alebo nechceme. Na tomto seminári nám chýba len jedna vec. Spánok. Už sme v štádiu, kedy spíme aj v kaviarni na tulivakoch. Alebo na javisku pomedzi to, ako osvetľovači menia filtre vo svetlách. A áno, na zemi. Ale aj napriek tomu nechceme odísť. Možno práve toto je na tom všetkom to [...]

ŠTVRTOK – Koniec nám ohlasuje páv a vrana

19.08.2022

Seminár sa blíži ku koncu. Ohlasuje nám to škrekot pávov a vrán po celej Kovačici. Bociany budú odlietať s nami. Práve kvôli tomu si to teraz užívame najviac ako sa dá. Spievame, hráme, rozprávame sa, píšeme, smejeme sa a nespíme. Uvidíme, koľko hodín to budeme v pondelok dospávať. Ale stojí to za to. Sedieť do pol tretej rána v kaviarni, potom ísť hrať frisbee na [...]

Ivan Safronov

Bývalému ruskému novinárovi Safronovovi zamietli odvolanie voči vlastizrade

07.12.2022 18:42

Ivana Safronova zatkli pre vyzradenie tajných informácií v júli roku 2020, keď začal pracovať ako poradca šéfa ruskej štátnej vesmírnej agentúry.

NR SR / Parlament /

Poslanci ukončili rokovanie skôr. V pléne chýbali predkladatelia návrhov

07.12.2022 18:35

Vo štvrtok sa má konať mimoriadna schôdza o návrhu na vyslovenie nedôvery Hegerovej vláde.

Marcel Forai

NAKA obvinila exšéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Mal zobrať úplatok

07.12.2022 18:08

NAKA Foraia obvinila z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku spáchaného formou spolupáchateľstva.

SR Bratislava zdravotníctvo LOZ protest BAX

Ambulancie vedeli, že LOZ za ne nebojuje. Príspevok dostane len 30 percent zdravotníkov

07.12.2022 18:00

Vlnu kritiky ani tak nespustili vyššie platy pre nemocničných lekárov a lekárky, ale schválenie stabilizačného príspevku.

Píšeš? Píšem!

Celý svet hrá divadlo! Ale my to robíme dobre a radi :-) #slovacislovakom facebook.com/PisesPisem www.instagram.com/pisespisems…

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 23757x
Priemerná čítanosť článkov: 1584x

Autor blogu