Založ si blog

Denník divadelníkov: Do Pivnice s vami všetkými!

Pivnica. Dedina na srbskej Vojvodine, v ktorej žije menej ako 3000 obyvateľov, má dlhú divadelnú tradíciu. Slováci sem prišli začiatkom 18. storočia a posledných 24 rokov sa tu organizuje festival DIDA (divadelné inscenácie dolnozemských autorov). Deviaty ročník semináru Píšeš? Píšem! je aktuálne v plnom prúde.

Divadlo sa definuje ako kolektívne umenie a najvýznamnejší činiteľ vo vzdelávaní šľachetných stránok ľudského ducha a konania, má v pivnici dlhú a bohatú tradíciu. Podľa písaných dokladov sa prvé divadelné predstavenie v Pivnici odohralo v roku 1909, podľa tých nepísaných sa spomína už rok 1906.
Ochotnícke divadlo Janka Čemana vzniklo v roku 1994 a o rok neskôr bol založený festival DIDA. Jeho zakladateľom je známy pivnický spisovateľ Ján Salčák.

Pivnica je zväčša poľnohospodárskou dedinou, v ktorej žijú dobrosrdeční a nesebeckí ľudia, výborní hostitelia, ktorí radi privítajú do svojej spoločnosti všetkých so záujmom sem prísť, lebo väčšina z nás sú starší ľudia, ktorí toho veľa neprecestovali a preto “čakajú, aby niekto otvoril dvere”, ako sa u nás hovorí.

Spomínaný festival DIDA je úzkoporofilový a zameraný na predlohy domácich autorov, ktorí priamo alebo nepriamo hovoria o živote Slovákov na Dolnej zemi. To je dôvod, prečo sme po pár rokoch zistili, že máme problém. Neexistovali divadelné predlohy, ktoré by zodpovedali našim pravidlám.

Spojili sme sa preto so slovenskou dramatičkou a pedagogičkou Katarínou Mišíkovou Hizingerovou a rozhodli sa podporiť jej nápad na založenie Seminára tvorivého písania, v ktorom práve teraz píšem tento článok, ako poslucháčka dielne Blog & Žurnalistika.

Zaujímavosťou je, že na prvom ročníku seminára bolo iba 9 poslucháčov a zaoberali sa výhradne písaním a dramaturgickou úpravou textov. Z roka na rok, v súlade s potrebami divadelníkov z Dolnej zeme, sa zväčšoval počet účastníkov aj dielní.

Absolvovali sme diadelný manažment, režijné prvky, scéngrafiu, hudbu, fotografiu, pohyb, pouličné divadlo, rozhlasovú hru, filmovú dieľňu a mnohé iné. Dnes hovoríme o 8 dielňach a 63 nadšených účastníkoch tohto ročníka.

Všetko to – nesmieme byť falošne skromní – by sa nemohlo uskutočniť, nebyť divadelných fanatikov v najpozitívnejšom slova zmysle, z OD Janka Čemana z Pivnice, ale aj spolupráce Slovákov zo Srbska a Slovákov zo Slovenska. Nemyslím tým iba ľudí, ktorí pravidelne navštevujú seminár ako lektori či účastníci, ale aj finančú podporu slovenskej vlády, teda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí si toto podujatie vážia a pravidelne ho podporujú. Z rovnakého dôvodu nemožno opomenúť ani okres Báčska Palanka, Vojvodinskú vládu a Národnostnú radu Slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, ako aj iných divadelných nadšencov a sponzorov.

Dúfam, že tento seminár s nami Pivničanmi vydrží ešte veľa rokov, aby sme na javisku mohli inscenovať súčasné autorské divadelné predlohy a aby mali aj naše deti možnosť stať sa súčasťou umenia, ktoré tak milujú.

Olga Ćosićová

SOBOTA – Bude nám chýbať. .. .

23.08.2022

Je to tu! Náš posledný deň. Dúfali sme, že nepríde. Myšlienka odchodu od rodiny nikdy nie je príjemná. Hlavne v prípade, keď vieme, že sa stretneme až o rok. Na tomto seminári nám chýbala len jedna vec. Spánok. Ale pár dní sa to dá vydržať, nie? Inak sme mali všetko. Všetci sme si mysleli, že keď sa seminár presťahoval, už to nebude ten domov. Ale mýlili sme sa. [...]

PIATOK – Spíme v kaviarni so žabou na rukách

23.08.2022

Aj ďalšie dielne už majú odprezentované svoje projekty. Pomaly končíme. Či chceme, alebo nechceme. Na tomto seminári nám chýba len jedna vec. Spánok. Už sme v štádiu, kedy spíme aj v kaviarni na tulivakoch. Alebo na javisku pomedzi to, ako osvetľovači menia filtre vo svetlách. A áno, na zemi. Ale aj napriek tomu nechceme odísť. Možno práve toto je na tom všetkom to [...]

ŠTVRTOK – Koniec nám ohlasuje páv a vrana

19.08.2022

Seminár sa blíži ku koncu. Ohlasuje nám to škrekot pávov a vrán po celej Kovačici. Bociany budú odlietať s nami. Práve kvôli tomu si to teraz užívame najviac ako sa dá. Spievame, hráme, rozprávame sa, píšeme, smejeme sa a nespíme. Uvidíme, koľko hodín to budeme v pondelok dospávať. Ale stojí to za to. Sedieť do pol tretej rána v kaviarni, potom ísť hrať frisbee na [...]

horecký

Veľká reforma školstva. Nečakáme revolúciu: Klasické hodiny či témy môžu byť minulosťou

07.12.2022 19:00

Učivo sa bude redukovať, školy budú môcť výučbu prispôsobiť a cieľom bude najmä kvalita a nie kvantita učiva.

Ivan Safronov

Bývalému ruskému novinárovi Safronovovi zamietli odvolanie voči vlastizrade

07.12.2022 18:42

Ivana Safronova zatkli pre vyzradenie tajných informácií v júli roku 2020, keď začal pracovať ako poradca šéfa ruskej štátnej vesmírnej agentúry.

NR SR / Parlament /

Poslanci ukončili rokovanie skôr. V pléne chýbali predkladatelia návrhov

07.12.2022 18:35

Vo štvrtok sa má konať mimoriadna schôdza o návrhu na vyslovenie nedôvery Hegerovej vláde.

Marcel Forai

NAKA obvinila exšéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Mal zobrať úplatok

07.12.2022 18:08

NAKA Foraia obvinila z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku spáchaného formou spolupáchateľstva.

Píšeš? Píšem!

Celý svet hrá divadlo! Ale my to robíme dobre a radi :-) #slovacislovakom facebook.com/PisesPisem www.instagram.com/pisespisems…

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 23758x
Priemerná čítanosť článkov: 1584x

Autor blogu